cappaper پلاسکو قالیباف انتخابات احمدی نژاد

cappaper: پلاسکو قالیباف انتخابات احمدی نژاد احمدی نژاد سید محمد خاتمی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری یک شبه نمی‌توان دوبلور شد

تلاش جهت رهیابی به مرحله نهایی، گذر از آزمون و امتحان جهت به ظهور گذاشتن خود، گفتن به جای آدم ها در قصه های گوناگون کنار اساتیدی که نسل طلایی صدایند. «جادوی صد

یک شبه نمی‌توان دوبلور شد

یک شبه نمی توان دوبلور شد

عبارات مهم : برنامه

تلاش جهت رهیابی به مرحله نهایی، گذر از آزمون و امتحان جهت به ظهور گذاشتن خود، گفتن به جای آدم ها در قصه های گوناگون کنار اساتیدی که نسل طلایی صدایند. «جادوی صدا»؛ برنامه ای که این شب ها دو سالگی خود را در شبکه سه سیما و در جوار مخاطبانش سپری می کند.

یک شبه نمی‌توان دوبلور شد

حضور پیشکسوتان و دوبلور های جوان که شرکت کنندگان مشتاق را داوری می کنند؛ کاش به خاطر بسپاریم که «جادوی صدا» فقط یک مسابقه تلویزیونی است و نباید توقع داشته باشیم که جهت برندگان این مسابقه، صندلی ای در اتاق های دوبله شرکت صداوسیما در نظر گرفته شود. سعید شیخ زاده یکی از جوان های موفق در عرصه دوبله است که در این گپ وگفت از حضورش در این برنامه به عنوان داور و شاخصه های آن برایمان گفته است.

حضور شما در سری دوم برنامه «جادوی صدا» چطور شکل گرفت؟

همان طور که می دانید من در این برنامه به عنوان داور، در کنار دیگر اساتید و بزرگواران حضور دارم.

تلاش جهت رهیابی به مرحله نهایی، گذر از آزمون و امتحان جهت به ظهور گذاشتن خود، گفتن به جای آدم ها در قصه های گوناگون کنار اساتیدی که نسل طلایی صدایند. «جادوی صد

آیا سال گذشته بیننده سری اول «جادوی صدا» با اجرای افشین زی نوری بودید؟

بله؛ من به طور کامل سری اول برنامه را دیده ام؛ کمااین که امسال افشین زی نوری مجری برنامه در سری دوم است.

یک شبه نمی‌توان دوبلور شد

بنا به چه دلایلی برنامه امسال طبق روال قبلی پیش نرفت و شاهد تغییراتی در آن هستیم؟

به هر حال فرم برنامه امسال به نحوی است که کارشناسان و داوران حضور پررنگ تری داشته و به طور مستقیم با شرکت کنندگان در ارتباط باشند، نظراتشان را شنیده و با آن ها آشنا شوند. به خصوص در بخش های اول، به طور کلی داوران و کارشناسان ارتباطی مستقیم با شرکت کنندگان دارند.

تلاش جهت رهیابی به مرحله نهایی، گذر از آزمون و امتحان جهت به ظهور گذاشتن خود، گفتن به جای آدم ها در قصه های گوناگون کنار اساتیدی که نسل طلایی صدایند. «جادوی صد

آیا به نظرتان این ارتباط مستقیم که از آن صحبت می کنید اتفاق خوشایندی محسوب می شود؟

بله؛ به طور قطع روند برنامه به این شکل بهتر خواهد بود آیا که ریتم برنامه نسبت به سال گذشته تندتر شده است است.

یک شبه نمی‌توان دوبلور شد

بنابراین جذابیت های «جادوی صدا» امسال جهت بینندگان مضاعف خواهد بود و مخاطب با رغبت بیشتری آن را دنبال خواهند کرد؟

برنامه امسال نسبت به سری قبل موفق تر هست، به هر حال سال گذشته، نخستین سری از «جادوی صدا» روی آنتن رفت و طبیعی است که اشکالاتی هم وجود داشته باشد، چه بسا که امسال هم مواردی وجود خواهد داشت ولی دراین سری اتفاقات بهتری رخ داده است.

اتفاقاتی که از نگاه شما، نقطه قوت سری دوم محسوب می شوند مشمول بر چه مواردی اند؟

در مجموع هم به لحاظ کار فنی و هم از نظر قصه و روال کلی شاهد اتفاقات بهتری هستیم.

سرنوشت برگزیدگان و استعدادهایی که امسال به مرحله نهایی می رسند و درواقع به عنوان برندگان «جادوی صدا» آشنا می شوند، چه خواهد بود؟

در نظر داشته باشید اصولا این طور نیست که اتفاق خاصی جهت برندگان رخ دهد؛ یعنی قولی در کار نیست که به عنوان مثال به کسی گفته شود شما بیایید و در صورت برنده شدن به طور حتم در مقام گوینده و دوبلور مشغول به کار شوید. نه! این طور نیست.

«جادوی صدا» مسابقه ای مانند سایر مسابقه های تلویزیونی هست. مگر هر کس در هر مسابقه ای شرکت می کند قرار است جهت آینده قولی به او داده شود؟ البته که خودش می تواند با تلاش به جایگاه دلخواهش برسد ولی «جادوی صدا» برنامه ای تلویزیونی است.

تعداد بسیار زیادی چه در اینترنت و… می پرسند که سرانجام این شرکت کنندگان چیست؟ باید بگویم در این برنامه قرار نیست وظیفه شغلی کسی روشن شود، این برنامه یک مسابقه است که شرکت کننده در صورت برنده شدن جایزه خود را دریافت می کند یا عرصه ای است که متقاضیان بنا به شرکت در یک برنامه تلویزیونی دیده می شوند. نمی دانم این عنوان که هر کس برنده شود مشغول به کار خواهد شد از کجا مطرح می شود.

وضعیت حال حاضر دوبله و نحوه ورود به آن هم اکنون چگونه هست، باتوجه به بحث برندگانی که از آینده شغلی آن ها پرسیده می شود، اين عنوان را مطرح مي كنيم.

در سال های گذشته عرصه دوبله، ورودی های متعددی داشته هست. واقعیت این است که مگر با شغل دوبله شوخی داریم؟ این طور نیست که هر کس به دلخواه خود وارد این حرفه شود. مگر در سایر شغل ها روال این گونه است؟ باید شخص استعداد مورد نظر و شرایط خاص را دارا باشد تا بتواند به این عرصه وارد شود.

نمی دانم آیا این صحبت ها زیاد در مورد عرصه دوبله شنیده می شوند. آیا به آسانی می توان وارد رادیو شد و به عنوان گوینده کار کرد؟ آیا به آسانی می شود بازیگر یک فیلم سینمایی یا سریالی تلویزیونی شد؟ ما بازیگران درجه یکی داریم که سال هاست بیکارند. به نظرم شما اهالی رسانه زیاد روی این مسئله کار کنید و امیدوارم این جملات که درهای دوبله بسته هست، دوبلورها کسی را بین خودشان راه نمی دهند و از این دست صحبت ها از بین بروند. گفتنی است در سال های اخیر ورودی های بسیاری در حرفه دوبله داشته ایم.

آیا به همان نسبت که افرادی وارد این حوزه شده است اند، خروجی هم داشته اید؟

بله؛ تعداد افرادی که از این حوزه بیرون رفته اند کم نبوده هست. درواقع ما ورودی هایی داشتیم که با ورود به این عرصه متوجه شدند فضا با آن چیزی که در تصور خود داشتند متفاوت هست. دوبله، کاری تخصصی و سخت است و فردی که می خواهد وارد این حوزه شود باید تحملش را اوج ببرد. متاسفانه درحال حاضر با مدرن شدن شیوه های زندگی، افراد زیادی انتظار دارند که ره صدساله را یک شبه طی کنند که دوبله جایگاه چنین کاری نیست، یک شبه نمی توان دوبلور شد.

کمی راجع به فرم و محتوای «جادوی صدا» صحبت کنیم. به نظرتان گزینش شرکت کنندگان و حضور آن ها در گروه داوران فرم مناسبی جهت این برنامه است؟

صددرصد، این شکل از برنامه، فرم قشنگ تری دارد؛ به هر حال روندی حرفه ای تر را می بینیم. تعداد بسیار زیادی شرکت کننده در ابتدا وارد شدند که از بین آن ها ما گزینه های خوب را گزینش کردیم، منتخبان بعد از این مرحله به سه کارشناس رجوع می کنند که آن ها علاوه بر گزینش شرکت کنندگان آموزشی جزیی و محدود را نیز به آن ها ارائه می کنند (مواردی که مطرح کردن آن ها واجب هست، به این علت که ما با افراد حرفه ای سرو کار نداریم.)

آیا «جادوی صدا» در پی قدم گذاشتن در بزرگراه برنامه های استعدادیابی مرسوم در دنیاست؟

بله؛ آیا که نه! البته خیلی هم خوب است و هیچ اشکالی ندارد لیکن تمام برنامه های تلویزیونی که در سراسر دنیا ساخته می شوند براساس ایده و فکرهای نو نیستند. شما در نظر بگیرید برنامه ای با ایده، فضا، دکور و فاکتورهای مختص به خودش در کشوری ساخته شده است و فقط حق کپی آن به کشور دیگری فروخته می شود.

شما بیننده برنامه های استعداد یابی ای هستید که در سایر کشورها برگزار می شوند؟

بله؛ ما در بین برنامه های تلویزیونی خود برنامه های خاص ای در این زمینه نداریم که ادامه دار هم باشند بنابراین باتوجه به جذابیت این نوع برنامه ها، مخاطب آن ها هستم.

آیا در دنیا برنامه ای مختص به استعدادیابی در عرصه دوبله و شبیه به «جادوی صدا» داریم؟

تصور می کنم «جادوی صدا» نخستین برنامه تلویزیونی در این زمینه باشد، تا به حال برنامه ای را با این محتوا و رویکرد به صدا ندیده ام.

تغییرات امسال «جادوی صدا» به لحاظ محتوا وحتی شاخصه های بصری مانند دکور و… را نسبت به سال گذشته چطور می بینید؟

فکر می کنم در این سری نسبت به قسمت اول بیننده کاری بهتر هستیم. از نظر دکور، نورپردازی، کارهای فنی و تصویری نیز همین طور و داوران هم حضوری متفاوت تر نسبت به سری اول دارند. به هر حال باتوجه به تجربه سال گذشته جهت حضور در یک برنامه تلویزیونی آماده ترند.

دابسمش تبديل به پديده محبوبی ميان مردم شده است هست. شما به عنوان كارشناس به ما بگوييد كه دابسمش و دوبله چه تفاوت هایی دارند؟

دابسمش به طور کامل برعکس دوبله هست، ما در دوبله روی تصویر صحبت می کنیم ولی در دابسمش یا همان نماهنگ قضیه برعکس است و دو پديده كاملا مجزا هستند و مردم نبايد اين دو را با هم اشتباه بگيرند.

با وجود مشغله هايي كه داريد چقدر برنامه های تلویزیون را دنبال می کنید؟

من شغلم را دوست دارم و به برنامه های تلویزیونی هم علاقه مندم، به همین علت اکثر برنامه ها را حتی از شبکه چهار سیما و آموزش می بینم.

هم اکنون مشغول چه کاری هستید؟

اجرای برنامه «تا جمعه» را بر عهده دارم که جمعه ها ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه یک سیما پخش می شود. دوبله مجموعه انیمیشنی «لاک پشت های نینجا» -که در این پروژه مدیر دوبلاژ بودم- را به آخر رساندم. این کار از شبکه کودک و نوجوان روی آنتن می رود. در پايان دوست دارم بگويم امیدوارم بینندگان به کم وکاستی های «جادوی صدا» تخفیف

بدهند. شرکت کنندگانی که در این سری پذیرفته نشدند بدانند که باخت هم جزیی از زندگی هست، ان شاءاله در سال های آینده و در قسمت های بعدی این برنامه شرکت کنند و به جایگاه مدنظرشان دست یابند.

واژه های کلیدی: برنامه | مسابقه | برنامه | مسابقه | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs