cappaper پلاسکو قالیباف انتخابات احمدی نژاد

cappaper: پلاسکو قالیباف انتخابات احمدی نژاد احمدی نژاد سید محمد خاتمی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری سنگ صبور «پدر» هستم

یکی از شاخصه های سریال «پدر» که این شب ها از شبکه دو پخش می شود، قرار گرفتن سه نسل از بازیگران در کنار هم در این مجموعه هست. از بازیگران نسل جوان گرفته تا بازی

سنگ صبور «پدر» هستم

سنگ صبور «پدر» هستم

عبارات مهم : تئاتر

یکی از شاخصه های سریال «پدر» که این شب ها از شبکه دو پخش می شود، قرار گرفتن سه نسل از بازیگران در کنار هم در این مجموعه هست. از بازیگران نسل جوان گرفته تا بازیگران و صورت های معروف میانسال و پیشکسوت. اکبر رحمتی بازیگری که سالهاست او را با ایفای کاراکترهای متفاوت در فیلم ها و سریال ها به خاطر داریم، بعد از مدتها در سریال «پدر» حضور داشته هست. بازیگری که در دهه های ۶۰ و ۷۰ جزو بازیگران فعال تلویزیون محسوب می شد و او نیز مانند بازیگران و صورت های معروف هم نسل خود کم کار شده است هست. ولی در گفت و گویی که با وی داشتیم، به قدری پدرانه و مهربان و با علاقه از حرفه اش می گفت؛ بدون اینکه از کسی گله مند باشد که انرژی بسیار خوبی را در طول مصاحبه انتقال یافته کرد.

از این رو بانی فیلم به بهانه حضورش مجموعه «پدر» با او گفت و گویی داشته که می خوانید:

 سوالی که من همواره از بازیگران هم نسل شما می پرسم این است که آیا این قدر کم کار هستید؟ شما سال گذشته نقش بسیار کوتاهی در سریال «هست و نیست» داشتید و اغلب در کارهایی که بازی می کنید، ایفاگر نقش های کوتاهی هستید. علت آن چیست؟
– فقط می توانم بگویم که کم کاری و یا بیکاری بین بازیگران نسل ما تقریبا همگانی شده است و همه از این قضیه گله دارند. اگر از آنها پرسش کنید، قطعا همین پاسخ را به ما می دهند که بعضی دبانی فیلمزیگران قدیمی کم لطف شده است اند. ضمن اینکه زیاد سریال هایی که ساخته می شود، راجع به جوانان و پرسشها مربوط به آنهاست. به همین علت نقشی جهت من و امثال من پیرمرد در این سریال ها وجود ندارد و یا به قول شما حضورم در قصه کوتاه و کمرنگ هست. بعد هم اینکه تولید هم کم ده و مثل قبل نیست که فیلم و سریال های زیادی جهت تلویزیون ساخته می شد و همه بازیگران در آن کارها بازی می کردند و کم کار نبودند.

سنگ صبور «پدر» هستم

 با حرف شما موافقم که تولید تله فیلم و سریال محدود شده است و قصه ها معمولا راجع به پرسشها و پرسشها جوانان هست. ولی خب این جوانها هم در قصه ها پدر و مادر و بزرگتری دارند!
– (می خندد) خب این دیگر تقصی ما نیست. ما هر لحظه آماده بازی در یک کار خوب جهت مردم هستیم. البته من امسال چند پیشنهاد سریال و سینمایی داشتم که خوشم نیامد و قبول نکردم. تئاتر هم فراوان به من پیشنهاد می شود. ولی فعلا تصمیم ندارم تئاتر کار کنم.

 دلیل خاصی دارد؟
– ون شرایط حاکم بر تئاتر را درست نمی دانم.

 منظورتان را دقیق تر توضیح می دهید؟
– فکر می کنم تئاتر به گونه ای شده است که هر جایی را پیدا می کنند، سالن تئاتر می زنند؛ دقیقا مثل کافی شاپ! به همین خاطر تئاتر به آن معنایی که ما در سال های دور کار می کردیم و مشخصاتی داشت، نیست. ما در آن دوران که تئاتر کار می کردیم، به این شکل بود که سال ها گروهی کار و تمرین می کردیم. ولی الان هر کسی تئاتر کار می کند. یعنی هم اجرا می کند، هم تهیه و هم بازی می کند و تئاترهایی که اصلا مخاطب ندارند! من بارها دیده ام که در این سالن ها تازه تاسیس فقط ۱۰ نفر تماشاچی وجود دارد.

 اتفاقا یک سری از همکاران شما می گویند که بعضی تئاترها تعداد بازیگرانش زیاد از تماشاگرانش است!
– بله. متاسفانه شرایط تئاتر این گونه شده است که دوست ندارم کار کنم.

یکی از شاخصه های سریال «پدر» که این شب ها از شبکه دو پخش می شود، قرار گرفتن سه نسل از بازیگران در کنار هم در این مجموعه هست. از بازیگران نسل جوان گرفته تا بازی

 به نظر شما هیچ نظارتی روی این مساله وجود ندارد تا تئاتر به وسیله عده ای غیر حرفه ای به نابودی کشیده نشود؟
– من فکر می کنم از زمانی که تئاتر به دست بخش خصوص افتاد شرایطش عوض کردن کرد. یعنی هر کسی که می تواند به عنوان مثال آموزشگاه باز کند، تئاتر هم تاسیس می کند. تعداد جوان هایی هم که به تئاتر علاقه دارند و یا رشته تحصیلی ارزش است هم زیاد است که بدون پول کار می کنند. به هر حال اصطلاحا چرخشان می چرخد، ولی این چرخیدن را به عنوان یک بازیگر قدیمی دوست ندارم. به همین علت قصد دارم فعلا تئاتر کار نکنم. با اینکه سالهاب=ی بسیاری در این زمینه کار کردم و بازی روی صحنه تئاتر را هم خیلی دوست دارم.

 و تلویزیون چطور؟
سریال «پدر» که همچنان درگیر بازی در این کار هستم، وقت من را خیلی گرفت. ولی کار بسیار خوبی هست. امیدوارم مردم دوست داشته باشند. البته تازه پخش آن شروع شده است و هنوز شخصیت من خیلی جهت مخاطب جا نیفتاده، ولی من که هم نقشم را دوست داشتم و هم خود سریال را.

 و در کنار بازی در این مجموعه گویا قرار است در سریال دیگری هم حضور داشته باشید؟
– بله قرار است با آقای صلح میرزایی سریال «حکایت کمال» را بازی کنم که هنوز تصویربرداری سریال شروع نشده هست. احتمالا بعد از اینکه بازی من در «پدر» تمام شود، برابر دوربین آن سریال می روم. بنابراین فکر می کنم جهت من پیرمرد سالی یکی دو کار کافی است(می خندد)

 درباره نقشی که در سریال «حکایت کمال» بازی می کنید هم توضیح می دهید؟
– در سریال «پدر» که در حال پخش هست، شاید هنوز مشخص نشده باشد. ولی من نقش یک مرد درستکار را بازی می کم که معتمد حاج علی تهرانی و در گذشته هم معتمد پدر او بوده هست. یعنی شناسنامه این شخصیت به این شکل است و می توانم بگویم سنگ صبور و گوش شنوای این خانواده هستم. بنابراین امیدوارم نقشی که من بازی کردم، به دل مردم بنشیند.

 مشخص است که فیلمنامه را خیلی دوست داشتید.
– بله به خصوص نقش خودم را خیلی دوست داشتم و فکر می کنم مردم هم دوست داشته باشند. چون از این دست آدمها و روابط در داستان های ما خیلی کم شده است است و کمتر می توان حتی در زندگی واقعی انسان هایی را پیدا کرد که بتوان به آنها اعتماد کرد و آنها هم وفادار و درستکار باشند.

 در مورد نقش تان در «حکایت کمال» نگفتید؟
– من در آن سریال نقش یک مرد سلمانی را بازی می کنم. با همان تجربیات و شاخصه های بازی خودم که معمولا نقش را به بازی خودم نزدیک می کنم.

سنگ صبور «پدر» هستم

 در سینما هم از سال ۹۳ فکر می کنم در هیچ فیلمی بازی نگرده اید!
– بله آخرین فیلمی که در سینما کار کردم، فیلم «سد معبر» بود و از آن به بعد دیگر پیشنهادی نداشتم. بازی در سینما را هم دوست دارم، ولی خب پیشنهاد نمی شود که بازی کنم. البته یک کار پیشنهاد شد که نقش بسیار کوتاهی بود و هیچ تاثیری هم در قصه نداشت و دوست نداشتم چنین نقشی را بازی کنم. البته فکر می کنم فضای سینما و تلویزیون بهتر از تئاتر شده، ولی خب پول و سرمایه باید برگردد.

 خاطرم است که در دوران کودکی مجموعه«مش خیر الله و صندوقچه اسرار» را که شما هم در آن بازی می کردید، خیلی دوست داشتم. با وجود اینکه آن کار جهت گروه سنی من نبود. ولی سریال ها خیلی مورد توجه قرار می گرفتند و بسیار هم تاثیرگذار بودند. هم جنبه سرگرمی رعایت می شد و هم انتقال مفاهیم اخلاقی. به نظر شما که سالهای بسیاری در تلویزیون فعالیت کرده اید، علت اینکه از این دست کارها کمتر ساخته می شود، چیست؟
– البته من قبول دارم که خیلی ها می گویند آن وقت فقط دو شبکه وجود داشت و این همه شبکه ها و ماهواره ها نبود. ولی در آن وقت آدم های کاربلدی بودند که الان کار نمی کنند و یا کنار گذشاته شده است اند. البته منظورم این نیست آنهایی که هستند و کار می کنند، کاربلد نیستند. ولی ما یک سری فیلمسازان و سریال سازانی داشتیم که دیگر جهت تلویزیون کار نمی کنند. به عنوان مثال زن برومند سالهاست که جهت تلویزوین کار نمی کند. در صورتی که سریال های خوب و پرمخاطبی را جهت مردم می ساخت. از طرفی باید بگویم متاسفانه تمام تجارب ما آرشیو نمی شود و اگر بخواهیم دنبال کاری برویم، باید دوباره از صفر شروع کنیم. وگرنه ما این همه آدم کاربلد هنرمند داریم که باید از آنها خواهش کنند که باز هم جهت مردم سریال بسازند. باز هم مثال دیگری می زنم. آقای میرباقری هم باید باز جهت تلویزیون سریال بسازد. باید تلویزیون از این بازیگران و صورت های معروف کاربلد بخواهد که باز هم با سریال هایشان مردم را پای تلویزیون بنشانند. یا آقای فخیم زاده و سیروس الوند و ما خیلی از این کارگردان های خوب داریم که از تلویزیون هر کدام به دلیلی فاصله گرفته اند و دیگر کار نمی کنند. من فکر می کنم انرژی تلویزیون بیهوده هدر می رود. به عنوان مثال آن وقت دو شبکه وجود داشت. الان تلویزوین ۵۰ کانال دارد که اصلا کیفیت ندارد و کارهایی که پخش می کند، مخاطب را راضی نمی کند. اغلب برنامه ها و سریال ها در سطح پایین ساخته و پخش می شوند. مخاطب هم باهوش است و می فهمد که کار بی کیفیت است و به همین علت تلویزیون تماشا نمی کند. الان همین سریال «پدر» که در حال پخش است و خیلی هم کار خوبی هست، ولی هنگامی که من از مردم پرسش می کنم، متوجه می شوم که تماشا نمی کنند. چون آنقدر کار ضعیف و بی کیفیت از تلویزیون دیده اند که اگر کار خوبی هم پخش شود، از آن بی خبرند و نمی دانند تا تماشا کنند و از کار لذت ببرند. من فکر می کنم مخاطبان تلویزیون زیر ۵ درصد است.

 جالب اینکه بعضی از مردها معتقدند تلویزیون ۸۳ درصد مخاطب دارد!
– نه این حرفها نیست. متاسفم که این را می گویم ولی واقعا تلویزیون مخاطب ندارد. حتی زمانی بود که همه ما رادیو گوش می کردیم. ولی الان کسی رادیو هم گوش نمی کند. آن وقت همه در ماشین و یا در منزل رادیو گوش می کردند و رادیو و تلویزیون مثل عضوی از خانواده ارزش بود. ولی الان کسی رادیو گوش نمی کند و تلویزیون تماشا نمی کند.

 خاطرم است که شما در رادیو هم فعالیت می کردید. در حال حاضر هم باز در این زمینه فعال هستید؟
– نه اتفاقا خیلی هم پیشنهاد می شود، ولی وقت ندارم که در رادیو کار کنم. با اینکه خیلی کار در رادیو را دوست دارم و خاطرات بسیاری هم از آن دارم.

یکی از شاخصه های سریال «پدر» که این شب ها از شبکه دو پخش می شود، قرار گرفتن سه نسل از بازیگران در کنار هم در این مجموعه هست. از بازیگران نسل جوان گرفته تا بازی

 زمانی که در هیچ فیلم و سریالی بازی نمی کنید، مشغول چه کاری هستید؟ مشغله دیگری هم دارید؟
– نه هنگامی که کار نمی کنم، زیاد کتاب می خوانم و باغبانی می کنم که خیلی دوست دارم. خودم را سرگرم گل و گیاه می کنم. به هر حال این هم جزو علاقه مندی ما پیرمردهاست(می خندد).

 فکر می کنم با توجه به مضمونی که سریال «پدر» دارد، ممکن است بعد از پخش این سریال پیشنهادهایی هم داشته باشید؟
– بله فکر می کنم چون نقشم را در این سریال خیلی دوست دارم و مردم هم دوست دارم و بعد از این کار باز هم پیشنهاد کارهای خوبی شود. البته اگر کسی تلویزیون تماشا کند و بازی و سریال من را ببیند.

 شما پیش از این سریال هم با این گروه همکاری داشتید؟
– بله من پیش از سریال «پدر» با توفیقی و عنقا سابقه همکاری داشته ام و جهت من لذت بخش است که با هر دو این دوستان کار می کنم، این همکاری ارزشمند است و امیدوارم این همکاری دلچسب در آثار بعدی نیز ادامه داشته باشد. گروه صمیمی و خوبی در سریال پدر جمع شدند تا اثری خوب تولید شود. در کل همه عواملی که در کنار هم به دور از حاشیه در این سریال کار کردیم و البته هنوز مشغول کار هستیم تا مخاطبان شاهد اثری خوب از تلویزیون باشند. این را جای دیگری هم گفتم ولی باز می گویم که در این سریال سه نسل بازیگری حضور دارند. من به عنوان پیشکسوت، مهدی سلطانی و لعیا زنگنه نسل میانسال و سینا مهراد و ریحانه پارسا نسل جوان عرصه بازیگری در این سریال هستیم. من فکر می کنم نسل جوان این سریال بسیار فرزند های با استعدادی هستند، سینا مهراد و ریحانه پارسا در این سریال بسیار خوب بوده اند یعنی می توانم بگویم نسل تازه بسیار باهوش هستند، امیدوارم روند خوب بازیگری برایشان ادامه داشته باشد و در عرصه بازیگری موفق باشند. با سینا مهراد که رابطه خیلی خوب و پدرانه ای هم داشتم. من فکر می کنم در این سریال در کنار بازیگرانی که عرض کردم، موضوعاتی چون: عشق، فداکاری، مردانگی، جوانمردی و گذشت در قصه وجود دارد که بسیار ارزشمند هست. به خصوص جهت نسل جوان ما که باید این گونه سریال ها را تماشا کنند و یاد بگیرند.

سنگ صبور «پدر» هستم

واژه های کلیدی: تئاتر | رادیو | سریال | بازیگری | بازیگران | تلویزیون | فیلم و سریال | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs